‘Chateau Tradition’ 228lt
Category: New barrels Tags: France, Imported
| CAPACITY | 228lt |
|---|---|
| HEIGHT | 88cm |
| BUNG EXTERNAL DIA. | 70cm |
| HEAD EXTERNAL DIA. | 56cm |
| STAVE THICKNESS | 22mm |
| BUNGHOLE | 50mm |
| HOOPS | 8 GALVANIZED Χ [33mm x 2mm] |
| WEIGHT | 46kg |
| CAPACITY | 228lt |
|---|---|
| HEIGHT | 88cm |
| BUNG EXTERNAL DIA. | 70cm |
| HEAD EXTERNAL DIA. | 56cm |
| STAVE THICKNESS | 22mm |
| BUNGHOLE | 50mm |
| HOOPS | 8 GALVANIZED Χ [33mm x 2mm] |
| WEIGHT | 46kg |